סגור חלון

אישור
HamburgerButton
דברו איתנו 8109 *
מבזקים
דף הבית > מבזקים
גיליון 1290 - 10/11/2020

המבזק השבועי - הדרך שלך להיות מעודכן

 

10.11.20

 
סוגיות בדיני עבודה
 
 
היעדרות עובד בחג הסיגד

בחוק חג הסיגד, התשס"ח-2008, הוכרז יום כט' בחשוון כחג מדינה, אשר ייקרא בשם "חג הסיגד". חג הסיגד (מלשון סגידה) נחגג בקרב הקהילה האתיופית חמישים ימים לאחר יום הכיפורים. חג הסיגד נקבע בחוק כיום בחירה - יום שהבחירה בידי העובד לצאת לחופשה או לעבוד. באם בחר העובד לצאת לחופשה ביום זה, ינוכה היום מיתרת ימי החופשה שלו.

להתייחסות מאת עו"ד עינב כהן – לחץ כאן
 
חישוב פיצויי פיטורים לעובד שעתי שעבד בשבת וחג

בפסיקה נקבע, כי חישוב פיצויי פיטורים של עובד בשכר שעתי, ייעשה בהתאם להיקף המשרה הממוצע של העובד בכל תקופת העסקתו כפול תעריף שעתי אחרון, כפול תקופת עבודתו.

להתייחסות מעת עו"ד הלית כהן רזניצקי – לחץ כאן
 
 
טבלאות
 
 
מחולל הודעה מוקדמת לפיטורים לאלתר לאחר שימוע

מחולל זה יוצר עבור המשתמש מסמך סיום העסקה במצב של פיטורי עובד לאלתר ללא ההודעה המוקדמת.

למחולל הודעה מוקדמת – לחץ כאן
 
 
חוזרים
 
 
ההסתדרות הכריזה סכסוך עבודה כללי במשק

ביום 8.11.2020 פרסמה ההסתדרות הכללית הודעה לפיה מוסדות ההסתדרות אישרו הכרזה על סכסוך עבודה כללי במשק, לאחר שלא נמצא פתרון להסדרת התשלום לעובדים בבידוד.

לחוזר ההסתדרות הכללית במלואו – לחץ כאן
 
מענק שימור עובדים

המענק הינו מענק חד פעמי אשר יינתן בעבור החודשים ספטמבר - אוקטובר 2020. גובה המענק יעמוד על 5,000 שקלים לעובד ויקבע בהתאם לפגיעה של העסק בשילוב אחוז העובדים ששימר העסק במהלך התקופה, כלומר בהשוואה למצבת העובדים בחודשים ינואר - פברואר 2020.

לחוזר איגוד לשכת המסחר במלואו- לחץ כאן
 
 
פסיקה
 
 
עובד קיבל פיצוי בגובה 80,000 ש"ח בין היתר כי נצבט בישבן ע"י הממונה עליו

עובד עבד בחברה שלה היו מספר סניפים לממכר כאשר לאחר זמן מה ובמהלך העבודה התרחש בסניף "אירוע המיטה" בו היו מעורבים העובד והאחראי. באירוע זה דחף האחראי את העובד למיטה שהיתה בחנות, נשכב עליו ושפך על העובד מים. בנוסף לאירוע זה נחשף העובד לשורה של הטרדות מיניות מצד האחראי עד אשר נאלץ להתלונן במשטרה, להתפטר ולאבד את מקום עבודתו. העובד תבע את האחראי ואת המעסיקה בגין עילת ההטרדה ומינית. בית הדין קיבל את התביעה ופסק פיצוי כולל בסך כ- 80,000 ש"ח בין היתר בגין הטרדה מינית כלפי עובד ע"י הממונה עליו וכן אי טיפול בנושא בהתאם לחוק למניעת הטרדה מינית מצידה של המעסיקה (סע"ש 1398-06-18, פלוני נ' חברה פלונית ואלמוני, מיום 22.06.2020).

לתקציר פסק הדין מאת עו"ד ג'ולייט אליהו – לחץ כאן
 
בחינת אופי רכיבי המשכורת נעשית בהתאם למהותה של התוספת, ולא בהתאם לכינוי בה כונתה

העובדת תבעה את המעסיקה כי לטענתה עם קבלתה לעבודה, סוכם עמה כי תשתכר שכר חודשי מסוים. שכרה החודשי הועלה, ואולם המעסיקה מטעמיה, פיצלה את שכר העבודה באופן מלאכותי, באופן שבתלושי השכר צוין, שכר היסוד ואילו תוספת השכר הוגדרה "כבונוס". תופעה זו חזרה על עצמה גם בהמשך, כשהעובדת קיבלה תוספות שכר גדולות יותר. כתוצאה מכך, טענה העובדת כי המעסיקה נמנעה מלהפריש לה הכספים הנדרשים לביטוח פנסיוני מתוך השכר הקובע לאשורו, כי אם מהסכום המקורי בלבד. מנגד המעסיקה טענה, כי לא העלתה את שכר העובדת, כי אם נתנה לה כמוסכם בונוס, שהותנה בעמידה ביעדים והיה נתון לשיקול דעתה. לפיכך, מדובר ברכיב שכר שאינו מהווה חלק משכר היסוד לצורך הפרשות לגמל ולצורך חישוב פיצויי פיטורים. נקבע כי מדובר בבחינה מהותית של התשלום ולא השם הוא שקובע אם תוספת השכר מהווה חלק משכר היסוד לעניין פיצויי פיטורים. לא הובאה ראיה של ממש שתתמוך בטענת המעסיקה, לפיה מדובר בבונוס או בפרמיה. אשר על כן, ובהיעדר ראיה לסתור, בית הדין קבע כי אותם סכומים ששולמו לעובדת בנוסף לשכר היסוד הקבוע הנם חלק אינטגרלי משכר היסוד שלה, ובתור שכאלה, מזכים את העובדת בהפרשות לפנסיה ולהכללתם לצורך חישוב פיצויי הפיטורים ( דמ 29749-11-18, עינב ריימן נגד קריולן זהב ישראל בע"מ, מיום 20.05.20).

לתקציר פסק הדין מאת עו"ד מורן טימן גוגול – לחץ כאן
 
רופאה שעיקמה את רגלה לאחר כוננות לילה בביתה לא תהא זכאית לדמי פגיעה

העובדת הגישה תביעה כנגד החלטת המוסד לביטוח לאומי לדחות את תביעתה להכיר באירוע שארע לה כפגיעה בעבודה. העובדת רופאה במקצועה עבדה בביתה במסגרת כוננות לילה, למחרת בבוקר בזמן שהתכוונה לצאת מביתה לעבודתה בבית החולים, עיקמה את רגלה בעת שהלכה בתוך הבית על מנת לנעול נעליים. לטענת העובדת, יש לראות בפגיעה כ"תאונת עבודה" מהטעם שבזמן הפגיעה היא הייתה בכוננות בתשלום. לטענת המעסיקה, העובדת לא נפגעה במהלך התארגנות לקריאה במסגרת הכוננות, אלא במהלך התארגנות ליום עבודה חדש, ולפיכך לא ניתן לראות בה כמי שנפגעה תוך כדי ועקב עבודתה. בית הדין דחה את התביעה וקבע כי פגיעת העובדת לא אירעה "תוך כדי העבודה" ואף לא בדרך ממקום עבודה אחד למשנהו, ועל כן אינה בגדר "תאונת עבודה". זאת ועוד, אף לא הוכח שנסיבות הפגיעה עונות להגדרה של "תאונת עבודה" שכן נפילה או מעידה על רקע סיבה הטמונה בעובד עצמו מבלי שהיה מכשול בדרכו, אינה מוכרת כתאונת עבודה (ב"ל 25627-04-18, אירינה ספיווק נ' המוסד לביטוח לאומי, מיום 18.5.2020).

לתקציר פסק הדין מאת עו"ד מעיין קישלס -לחץ כאן
 
 
  להיות מעודכן כל הזמן! להדרכות נוספות לחץ כאן
 
Excel ביניים ב- ZOOM
הקורס מיועד לאנשים שעובדים על תוכנת האקסל ביום- יום (יודעים להקליד נתונים לעצב אותם ולבצע נוסחאות פשוטות) ורוצים לייעל את עבודתם, הסדנה מלמדת כלים מתקדמים, פונקציות, טיפים וקיצורי דרך ומראה עד כמה אפשר לפשט את העבודה ולבנות הכל בקלות ובמהירות!
סדנת להמריא עם אקסל
חברת מיקרוסופט שידרגה את גרסאות האקסל השונות, הוסיפה כלים חדשים ושיכללה את הישנים ובגרסאות 2016 ו- 2019, האקסל הפך לכלי עוצמתי יותר. אספנו עבורכם את הנושאים בהם חזרו שאלות במהלך קורסי האקסל השונים, הוספנו את הכלים החדשים.
הביטוח הפנסיוני - ההלכה והמעשה
קורס מיוחד בנושא ביטוח פנסיוני אשר יעשה לך סדר ויספק עבורך כלים מקצועיים להתנהלות נכונה ובטוחה בעקבות השינויים הרבים שחלים בעולם הפנסיוני.
היערכות לסוף שנת המס 2020 בתחום הביטוח הלאומי בצל משבר הקורונה
כחלק מההיערכות לסוף שנת המס בחרנו להקדיש יום עיון נפרד לתחום הביטוח הלאומי, שבו נביא את כלל העדכונים והשינויים, ואת ההוראות המיוחדות למעסיקים, לשכירים, לעצמאיים, למובטלים, לעובדים בחל"ת ולמקבלי קצבאות וגמלאות. נסקור את מענקי הקורונה של רשות המסים ואת המענקים שמשלם הביטוח הלאומי, ועוד נושאים חשובים המסכמים את השנה. ומסייעים למייצגים, למעסיקים ולציבור העצמאים להיערך נכון לתום שנת 2020 ואף לתחילת שנת 2021.
קורס מנהלי כספים
קורס מקצועי של 6 מפגשים המוקדש כולו למנהלי כספים. מיטב אנשי מקצוע ומומחים בתחום הכספים מרכזים עבורכם את הנושאים הכי חשובים וחמים בתחום הכספים, המיסוי, משפטים וניהול.
קורס חשבי שכר
חשבי שכר הינם אנשי מפתח בכל ארגון וחברה. מתוקף תפקידם הם אחראים על אחד מהתקציבים הגדולים בארגון - השכר. חשבי השכר נדרשים למיומנות בתחומים רבים: מס הכנסה, דיני עבודה, ביטוח לאומי ועוד. לשכת רואי חשבון בישראל רואה בחיזוק תפקיד חשב השכר, הכרח מקצועי, והחליטה להסמיך מטעמה חשבי שכר בכירים, לאחר עמידה במבחני הלשכה.
השתלמות מע"מ
שלושת המפגשים מוקדשים לסוגיות פרקטיות איתן מתמודד ציבור המייצגים מול רשויות מע"מ, עדכונים בפסיקה חדשה, בעמדות חייבות בדיווח ובהחלטות המיסוי שפרסמה רשות המסים והשלכותיהן על ציבור החייבים במס והמייצגים.
Excel ביניים ב- ZOOM
הקורס מיועד לאנשים שעובדים על תוכנת האקסל ביום- יום (יודעים להקליד נתונים לעצב אותם ולבצע נוסחאות פשוטות) ורוצים לייעל את עבודתם, הסדנה מלמדת כלים מתקדמים, פונקציות, טיפים וקיצורי דרך ומראה עד כמה אפשר לפשט את העבודה ולבנות הכל בקלות ובמהירות!
השתלמות הכנה לפרישה ופנסיה - 5 מפגשים! הדרכת ZOOM מקצועית ומעשית
פרישה לפנסיה היא נושא מורכב המחייב הכנה מקדמית והיערכות בהיבטים רבים ומגוונים - פנסיוניים, מיסויים, כלכליים, תעסוקתיים ופסיכולוגיים. מטרת ההשתלמות הינה להקנות לפורשים ולעוסקים בתחום, ידע בתחומים הללו על מנת לאפשר להם להיערך בהתאם.
השתלמות שע"מ בפשטות - 3 מפגשים ב-ZOOM!
השתלמות שע"מ פרקטית למייצגים מיועדת עבור קהל המייצגים המעוניינים ללמוד ולהרחיב את הידע לשימוש יעיל ופרקטי במערכת שע"מ, לקיצור זמני העבודה והבנת השאילתות השונות לעומקן. ההשתלמות מיועדת לרואי חשבון, יועצי מס וכל העוסקים במערכת שע"מ.
 
 
למסמך בפורמט PDF לחץ כאן
סגור חלון

למענה מיידי, כנסו לאינפוקליק - מחוללים בדיני עבודה
לקבלת מנוי התנסות עכשיו!
הודעה אישית